Contact

There is a mandatory field
Telephone is a required field
For any question call:
079-5722960

העליון: קנס של מיליון ש' לאביו של סרבן גט

העליון: קנס של מיליון ש' לאביו של סרבן גט

הרכב השופטים דחה ערעור שהגיש רב בחסידות ערלוי, שחויב ב-5,000 שקל מדי יום בגין תמיכתו בבנו, שמעגן את אשתו הנכה מאז 2014

בית המשפט העליון קורא למלחמת חורמה בתופעת העגינות: פסק דין שניתן לאחרונה דחה בקשה לביטול קנס יומי של 5,000 שקל שהוטל על אביו של סרבן גט, ונכון לעכשיו עומד על סכום של כמיליון שקל.

מדובר בפרשת עגינות מתמשכת שבמסגרתה התגלה כי האב, רב מכובד בחסידות ערלוי בארה"ב, הוא הרוח החיה מאחורי מעשיו של הבן שמותירים אישה נכה ומוגבלת עגונה מזה שנים ארוכות. השופטים דוד מינץ, יצחק עמית ויעל וילנר הבהירו כי הקנס יבוטל אך ורק כשיוכיח שהוא עושה מאמצים כנים ונחושים להביא את בנו לסגת מהסרבנות.

האישה עגונה באופן רשמי מ-2014, אז נתן בית הדין הרבני בתל אביב פסק דין שחייב את הבעל בגט. בפועל, הוא נטש אותה ואת ילדיו ב-2005, לאחר שלקתה באירוע מוחי קשה והפכה נכה ומוגבלת, וחזר לארה"ב שם התגוררו לפני הפרידה.

במסגרת ההליכים בפרשה התגלה שאבי הבעל עומד מאחורי הסרבנות הקשה, תומך בו, מפרנס אותו ואף ניסה להשיג עבורו "היתר מאה רבנים" לשאת אישה שנייה מבלי להתגרש. ב-2016 החליט בית הדין על צעד קיצוני והטיל עליו מאסר של 30 יום בגין בזיון בית משפט. לפני כשנתיים הומרה הסנקציה לקנס לאחר שנקבע כי מאסר לא יהיה אפקטיבי.

בבקשה הנוכחית דרש האב לבטל את הקנס בטענה שהקביעות שלפיהן הוא מעורב בסרבנות התבססו על ראיות נסיבתיות ונגרם לו עיוות דין. לדבריו, אין הוכחה לכך שיש לו השפעה על בנו בעוד שהראיות שהציג למאמצים הרבים שהשקיע כדי להביא אותו לשתף פעולה זכו להתעלמות. לדבריו כלל לא ברור מה מצופה ממנו לעשות במסגרת הצו שהוטל עליו.

"נדמה שפרשה זו מגלה שיאים חדשים של פגיעה כואבת בחייה של אישה אשר לא שפר עליה גורלה", כתב השופט מינץ בפסק הדין שדחה את הבקשה. הוא הבהיר כי המפתח לסיום הסאגה נמצא בידי האב אך הוא נמנע מלעשות זאת "בעזות מצח".

"מזור למצוקת המבקש אותה הביא לפנינו לא תבוא מידי בית משפט זה, כי אם מידיו שלו, במעשים של ממש, בפעולות אמיתיות, שיהיה בהן כדי לקדם את פרשת העגינות הקשה והמתמשכת הזו, אל סופה", נכתב. השופט ציין כי כל שהמבקש צריך לעשות כדי לבטל את הקנס הוא לפעול בנחישות ולהביא את בנו לתת גט לאשתו. בפועל, התנהלותו מעידה שלא עשה את המוטל עליו ואף ניסה להתל בבתי הדין.

עוד נקבע כי הקנס עשוי לשרת גם את האינטרס בקיום מלחמת חורמה בתופעת העגינות, וייתכן שהמקרה הנוכחי ישכנע סרבנים לנהוג אחרת.

השופט עמית, שהסכים עם הדברים, חשף התנהלות חמורה שבמסגרתה הפעיל האב על הדיינים בבתי הדין הרבניים לחצים כבירים במטרה לזכות ביחס מיוחד נוכח מעמדו, אלא שהם עמדו מולו איתן.

השופטת וילנר הוסיפה כי "תופעת ה'עגונות החיות', מסורבות הגט, היא תופעה חברתית קשה ומעיבה, הנובעת מניצול ציני של הוראות הדין הדתי... תוך פגיעה אנושה בזכות של הנשים לחירות". על כן, בתי המשפט צריכים לפעול כמיטב יכולתם כדי להוציא את הנשים לחופשי.

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המבקש: עוה"ד יעל נגר, מרדכי סאסי ובועז בן צור, טוען רבני משה מיטלמן
  • היועץ המשפטי לשיפוט רבני עו"ד רפי רכס
  • ב"כ האישה: עו"ד אביעד הכהן, עו"ד אסנת שרון
  • עו"ד דניאל שוורץ עוסק בדיני משפחה
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • הכתבה פורסמה ב ynet, לקריאת הכתבה - לחצו כאן

 

Contact